תגובות

האם טיפול הורמונלי בגיל המעבר מהווה סיכון לדמנציה?

פרופ' ברי קפלן, יו"ר האגודה לגיל המעבר, מגיב לממצאי מחקר רטרוספקטיבי שפורסם ב-BMJ וקשר בין טיפול הורמונלי לדמנציה בגיל מאוחר יותר: הטיפולים והמינונים השתנו, כמו גם תופעות הלוואי - מחקרים אחרים מראים תוצאות סותרות

טיפול הורמונלי בגיל המעבר. אילוסטרציה

השבוע דווח בדוקטורס אונלי על מחקר רטרוספקטיבי שפורסם ב-BMJ בנושא נטילת הורמונים משולבים אסטרוגן ופרוגסטרון בשנת 2000 והיארעות דמנציה של RR 1.26 לנשים שנטלו טיפול הורמונלי לטווח קצר ולטווח ארוך.

מחקר רטרוספקטיבי זה אינו מוצא קשר ישיר לדמנציה בשלב מאוחר יותר. אחד הממצאים במחקר היה קשר בין דמנציה לשימוש ב-HRT לפרק זמן קצר מאוד, מתחת לשנה. זה בלתי סביר מבחינה ביולוגית, כתבו פאולין מאקי, פרופסור לפסיכיאטריה, פסיכולוגיה ומיילדות וגינקולוגיה ומנהלת מחקר בריאות הנפש של נשים באוניברסיטת אילינוי בשיקגו, ודייוויד קרטיס, פרופסור לשם כבוד במכון הגנטיקה של UCL באוניברסיטת קולג' בלונדון.

"נשים שיש להן תסמיני גלי חום, מצב רוח או בעיות שינה - כולם משפיעים על הקוגניציה - בהחלט נוטות יותר לחפש טיפול הורמונלי, והתופעות הקשות משפיעות על היארעות דמנציה בגיל מאוחר", אומר קג'אל קנטרצ'י ((Kejal Kantarci), פרופסור לרדיולוגיה בחטיבה לנוירורדיולוגיה במרפאת מאיו.

"המחקרים שלנו מצאו שגלי חום קשורים למחלות לב, לעצימות יתר של החומר הלבן (נגעים) במוח, לשינויים במבנה המוח ולשינויים בתפקוד המוח. זה אומר שנשים שבוחרות להשתמש בטיפולים הורמונליים עשויות להיות למעשה אלו שכבר נמצאות בסיכון לדמנציה", ציין קנטרצ'י, שכתב מאמר מערכת שפורסם יחד עם המחקר החדש ב-BMJ.

יש לציין שהמחקר נעשה על נשים שטופלו בתחילת שנות האלפיים. במהלך השנים, הטיפולים השתנו מאוד, הן מבחינת סוג התרופות והן מבחינת המינונים. בנשים שנטלו אסטרוגן בלבד לא נצפתה ירידה בקוגניציה, מכאן מדובר בעיקר בנטילת פרוגסטרון אשר בעשור האחרון המינונים ירדו בעד 90% ולכן תופעות הלוואי של הטיפול כיום עשויות להיות שונות למדי מאלו של טיפול הורמונלי לפני יותר מ-20 שנה.

נערכים כעת שלושה ניסויים קליניים, שהם תקן הזהב של המחקר, וכולם מראים שאם נשים נוטלות טיפולים הורמונליים בגיל צעיר יותר במהלך גיל המעבר, הירידה הקוגניטיבית לא מתרחשת. בניסוי אחד, שבו בוצעה הדמיה נוירולוגית, נמצאה למעשה הפחתה בסמנים ביולוגיים של מחלת אלצהיימר במוח.

מחקר שפורסם בינואר השנה ב-Alzheimer’s research & therapy מראה שיפור בזיכרון ועליית נפח המוח בנשים הנוטלות טיפול הורמונלי בגיל המעבר.

המחקר הנוכחי הינו תצפיתי ואינו יכול לקבוע סיבתיות, ולכן יש צורך במחקרים נוספים כדי לחקור אם הקשר שנמצא מוסבר על ידי קשר סיבתי בין טיפול הורמונלי בגיל המעבר לדמנציה.

נושאים קשורים:  פרופ' ברי קפלן,  גיל המעבר,  חדשות,  מחקרים,  טיפול הורמונלי,  דמנציה,  תגובות
תגובות
אנונימי/ת
06.07.2023, 15:38

איך בדיוק ניסויים שנעשים עכשיו על נשים יחסית צעירות הנוטלות טיפול הורמונלי תחליפי, יכולים להראות שלא מתרחשת ירידה קוגניטיבית...
משהו בנסוח נשמע בעיתי.. או שמתבססים על זה שיש לנו כבר ירידה קוגניטיבית...