חדשות

טיפול הורמונלי ממושך לנשים בגיל המעבר עשוי למנוע דמנציה

מטא-אנליזה נרחבת מצאה: טיפול הורמונלי חלופי עשוי להגן על המוח הנשי מפני אלצהיימר ודמנציה, אם נטילת תחליפי הורמונים תחל זמן קצר לאחר תחילת תסמיני גיל המעבר ותימשך יותר מעשור

טיפול הורמונלי בגיל המעבר. אילוסטרציה

טיפול הורמונלי חלופי עשוי להגן על המוח הנשי מפני מחלת אלצהיימר ודמנציה, אם נוטלים הורמונים בשנות ה-40 וה-50, עם תחילת תסמיני גיל המעבר. כך עולה ממחקר מטא-אנליזה שפורסם לאחרונה בכתב העת Frontiers in Aging Neuroscience.

החוקרים מציינים כי למרות שישנה ספרות נרחבת המראה כי לאסטרוגן יש השפעות נוירופרוטקטיביות על נשים, השימוש בטיפול הורמונלי בגיל המעבר להפחתת סיכון למחלת אלצהיימר עדיין שנוי במחלוקת.

המחקר כלל שישה דיווחים של ניסויים מבוקרים אקראית עם כ-20,000 משתתפות בכל קבוצת טיפול, ו-45 דיווחים תצפיתיים עם מאות אלפי מקרי חולות ומיליוני נשים בקבוצות ביקורת.

הממצאים הראו כי הסיכוי של המוח להיות מוגן גדלה אם נטילת תחליפי הורמונים תחל זמן קצר לאחר תחילת תסמיני גיל המעבר ותימשך יותר מעשר שנים. נטילה של תחליפי הורמונים למשך עשר שנים, שהחלה בגיל המעבר, מפחיתה את הסיכון ללקות בדמנציה ב- 26%. עם זאת, אם אישה החלה טיפול באסטרוגן-פרוגסטרון לאחר גיל 65 או יותר מעשר שנים לאחר תחילת גיל המעבר, הסיכון לדמנציה עולה.

השאלה עד כמה טיפול הורמונלי חלופי יכול להועיל תלויה גם בסוג ההורמונים ובמיוחד בגילאים מבוגרים יותר. על פי המחקר, נטילת אסטרוגן בלבד מפחיתה את הסיכון לחלות בדמנציה ב-32%, בעוד ששימוש באסטרוגן ופרוגסטרון הפחית את הסיכון ב-23%  בהשוואה למי שלא נטלה כלל טיפול הורמונלי.

החוקרים מצאו עוד כי קיים סיכון מוגבר של עד 30% לדמנציה למי שמתחילה טיפול באסטרוגן-פרוגסטרון לאחר גיל 65 או יותר מעשר שנים לאחר הווסת האחרונה. החוקרים סבורים שייתכן שלפרוגסטרון יש אפקט נוגדן, שעלול לשנות או להקהות את התכונות הנוירו-פרוטקטיביות של האסטרוגן.

החוקרים מציינים עוד כי מטרה מרכזית בתחום היא לפתח תרכובות המפעילות את ההשפעות הנוירו-פרוטקטיביות של תחליפי הורמונים תוך עקיפת הסיכונים הפוטנציאליים לסרטן. לשם כך פותחה קבוצה של תרכובות הידועות כקולטן אסטרוגן סלקטיבי - neuro-SERMsי(neurological selective estrogen receptor modifiers), שיכולות לחצות את מחסום הדם-מוח ולהפעיל הגנה עצבית מבלי להשפיע על איברי הרבייה או לגרום לתופעות לוואי אסטרוגניות לא רצויות. תכשירים אלה מתוכננים להתמקד במוח בלבד וכך להוריד את הסיכון לסרטן.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול הורמונלי חלופי,  דמנציה,  אלצהיימר,  גיל המעבר,  חדשות
תגובות